Skip Navigation LinksHome > News > Royal Melbourne Show Blue Ribbon Winners

Royal Melbourne Show Blue Ribbon Winners

The 2015 Royal Melbourne Show saw high levels of entries across the blue ribbon competitions, including Sheep, Beef Cattle, Beef Carcase, Horses, Dogs, Woodchip and Art, Craft and Cookery, which saw a high quality of exhibitors and exhibits compete for the coveted prizes.

Major prize winners

Royal Melbourne Show Beef Carcase Competition           

Grand Champion Carcase - Exhibit 200, Longerenong College

Borthwick Trophy – Simmental - Lewis Bruggemann, Webb Black Simmentals

Royal Melbourne Show Beef Cattle Competition

Stock & Land Supreme Beef Exhibit- KODIAK, Greg Fuller, Pink Creek Angus Stud, Cowra, NSW

Royal Melbourne Show Dairy Competition

Youth Handlers Travel Scholarship- Keeley Warren, Wagga Wagga, NSW

Royal Melbourne Show All Breeds Dog Championship

Best In Show - Champion Picardy PS I Love You (Standard Poodle), Mr M I & Mrs L S Boyd

Best Puppy In Show - Champion Airebis I Will Always Love You (Samoyed), Mrs J, Mr G & Miss K Hughes.

Best Baby Puppy In Show - Sleykh Suit and Tie, Pharoah (Hound) exhibited by of Dr A L Oksa Walker

Best in Obedience Trial-  Ellagant Great Rhythm (Australian Shepherd), Mrs A Mann

Best in Agility Trial- Yeoville Catch Me if You Can (Border Collie), R F Atyeo

Best in Jumping Trial- Kayladene Ignite My Fire (Border Collie), Mrs G, Mrs K and Mr K Kisielnicki

Royal Melbourne Show Horses in Action Competition

The Garryowen Equestrienne Turnout- Shae Hanger, Chosen One

FEI World Cup Qualifier- Steven Hill, Bellini Star

Royal Melbourne Show Woodchop Competition

Golden Axe - Grand Aggregate Trophy – Laurence M O’Toole, Vic

The Two Garrys' - Handicap Aggregate Trophy – Andrew Cox, NZ

Royal Melbourne Show Sheep Competition

The Dalmore Trophy (Stock & Land Interbreed Championship Ram)- AE Day & Sons, Bordertown, SA

Stock & Land Interbreed Championship Ewe- Wattle Park Border Leicester Stud, Temora, NSW

Royal Melbourne Show Goat Competition           

Supreme Champion Boer Goat- J Vesty (Vesty Boers), Deniliquin, NSW

Royal Melbourne Show art, Craft and Cookery Competition

Florence Monad Memorial Trophy- Carolyn Budge (Crochet Blanket), Vic