Skip Navigation LinksHome > News > 2017 RASV Beef Week Heifer Challenge to travel Victoria in January

2017 RASV Beef Week Heifer Challenge to travel Victoria in January

The RASV Heifer Challenge will travel through Victoria and into New South Wales over nine days beginning on Friday 27 January 2017 as part of Stock & Land Beef Week, with Competition Judge Alex McDonald to visit more than 50 properties.

The event recognises excellence in herd replacement females in seed stock operations and will culminate in the RASV Heifer Challenge Celebratory Dinner, proudly sponsored by Rural Finance and Rural Bank on Tuesday 7 February.

Throughout Stock & Land Beef Week, producers have the opportunity to view quality herd replacement females at the participating Heifer Challenge properties.

Animals will be judged on a number of criteria including breed characteristics, maternal potential, uniformity, temperament, overall presentation and structural correctness.

Mr McDonald is currently employed by the Agricultural Business Research Institute where he manages the Australian Cattle Genetics Export Agency and the Southern Beef Technology Services and Tropical Beef Technology Services extension projects.

“RASV’s Heifer Challenge is an excellent opportunity for seedstock breeders to showcase, market and develop their breeding operation,” said Mr McDonald.

“I look forward to seeing the calibre of entrants the competition attracts in 2017.”

The winner will be awarded a $3000 cash prize as part of the prestigious honour, with $1500 awarded to reserve champion.

The Challenge is held as part of Stock & Land Beef Week, which is Australia’s biggest on-farm open day beef industry event.

For further information on the RASV Heifer Challenge visit beefweek.com.au

Schedule – RASV Beef Week Heifer Challenge Judging 

Day One, Friday 27 January – Omeo

Stud Prefix

Breed

Name

Town

State

Newcomen

Hereford/ Poll Hereford

Barry Newcomen

Ensay

VIC

 

Day Two, Saturday 28 January – Warragul and Drouin

Stud Prefix

Breed

Name

Town

State

Bootehill

Red Angus

Bob Boote

Drouin South

VIC

Sheldon Park

Hereford

Bruce and Hilton Armstrong

Labertouche

 

VIC

Tandara

Limousin

Alison Crestani

Neerim

VIC

 

Day Three, Sunday 29 January – Mansfield and Central

Stud Prefix

Breed

Name

Town

State

Adameluca

Angus

Sam Trovatello

Kyneton South

VIC

Caskieben

Shorthorn

Geoff Williamson

Carisbrook

VIC

Glendan Park

Hereford/ Poll Hereford

Alvio Trovatello

Barfold

VIC

Marschay

Shorthorn

David Mckay

Creswick

VIC

Riga

Angus

Vera Finger

Mansfield

VIC

Shrublands Estate

Angus/ British White

Caitlin Williams

Thornton

VIC

Waterford

Charolais

Deborah Halliday

Mt Macedon

VIC

 

Day Four, Monday 30 January – Birregurra, Grampians and Warrnambool

Stud Prefix

Breed

Name

Town

State

Manoora Park

Limousin

Richard & Kylie Martin

Mortlake

VIC

Murdeduke @ Winchelsea

Angus

Simon Falkiner

Winchelsea

 

VIC

Otway Felix

Limousin

Brian Galligan

Birregurra

VIC

Rossander

Angus

Alison & Andrew Anderson

Warrnambool

VIC

Weatherly

Angus

Charles Weatherly

Skipton

VIC

Mount William

Charolais

Rob Abbott

Willaura

VIC

 

Day Five, Tuesday 31 January – Hamilton

Stud Prefix

Breed

Name

Town

State

Banemore

Poll Hereford

David Jenkin

Penshurst

VIC

Bassano

Angus

Ron Stewart

Narrawong

VIC

Boonaroo

Angus

Jodie Foster

Hamilton

VIC

Eloora

Shorthorn

Ray & Dion Brook

Bulart

VIC

Glentanner

Angus

Brad & Allan Lucas

Wannon

VIC

Lindsay

Murray Grey

Craig Grant

Coleraine

VIC

Melville Park

Hereford/ Poll Hereford

David Lyons

Vasey

VIC

Milroy

Hereford/ Poll Hereford

Barry Kinghorn

Byaduk

VIC

Pathfinder

Angus

Nick & Sara Moyle

Gazette

VIC

Taronga

Poll Hereford

Bill Lambert

Paschendale

VIC

Weeran

Angus

Alec & Jo Moore

Byaduk

VIC

 

Day Six, Wednesday 1 February – Shepparton

Stud Prefix

Breed

Name

Town

State

Dajory

Murray Grey

Josh & Carolyne McRae

Congupna

 

VIC

Lincoln Park

Santa Gertrudis

Jacinta Taylor

Tandarra

VIC

Mount Major

Murray Grey

Brett Davidson

Yabba North

VIC

 

Day Seven, Thursday 2 February – Benalla and Wangaratta

Stud Prefix

Breed

Name

Town

State

Castle

Brangus

Michael Bush

Euroa

VIC

Clarinda

Charolais

Ken Manton

Hansonville

VIC

Connamara

Angus

Michael Hill

Ruffy

VIC

Jade Park

Angus

Andrew Mclean

Hansonville

VIC

Jarobee

Angus

Jan Robinson

Beechworth

VIC

Ravenswood

British White

Debbie Holmes

Benalla

VIC

Rangan

Charolais

Graeme Cook

Charleroi

VIC

Tarcombe

Hereford/ Poll Hereford

Tim Hayes

Ruffy

VIC

Witherswood

Angus

John Woodruff

Taminick

VIC

 

Day Eight, Friday 3 February – Holbrook

Stud Prefix

Breed

Name

Town

State

Centennial

Poll Hereford

Paul Rogers

Little Billabong

NSW

Glenruben

Angus

Leo Corrigan

Woomargama

NSW

Huon

Charolais

David Gray

Jindera

NSW

Josslyn

Poll Hereford

John Teschke

Delegate

NSW

Ravensdale

Poll Hereford

Simon Ward

Holbrook

NSW

Warwick Court

Hereford/ Poll Hereford

Sue Holdsworth

Jindera

NSW

 

Day Nine, Saturday 4 February – Cootamundra and Wagga-Wagga

Stud Prefix

Breed

Name

Town

State

Doodle Cooma/ Schipps

Poll Hereford/ Red Angus

Daryl Schipp

Wagga Wagga

NSW

Glenholme/ Kirraweena

Hereford/ Poll Hereford

Geoff Bush

Cootamundra

NSW

Wormbete

Simmental

John & Nicole Hopkins

Illabo

NSW

Yavenvale

Poll Hereford

James Pearce

Adelong

NSW